IIO

(Hi)Storytelling


Пројекат „Ко је Малвина Хофман?“

TVfilm-Ko_je_Malvina_Hofman.jpgKnjiga-Ko_je_Malvina_Hofman.jpgPoster-strip-Prijateljstva_menjaju_svet.jpg

ПОГЛЕДАЈТЕ:
ТВ филм „Ко је Малвина Хофман?“,
27 минута

ПРЕУЗМИТЕ:
Књига „Ко је Малвина Хофман?“
(PDF, 4,5 MB)

ПРЕУЗМИТЕ:
Постер-стрип „Пријатељства мењају свет“
(PDF, 1,5 MB)


Прича о најпознатијој америчкој вајарки двадесетог века Малвини Хофман је „амерички део“ изложбе о кампањама за помоћ Србији у Великом рату у Британији, Француској и САД, одржане премијерно у Музеју примењене уметности, под покровитељтсвом Министарства културе и информисања.

Изложба „Ко је Малвина Хофман?“ нам казује:

  • Како је плакат „Србији је потребна ваша помоћ“ пронађен у резервату Навахо Индијанаца?
  • Како су од лика са фотографије преминулог српског војника на путу за „Плаву гробницу“ код острва Видо настали: лик Србије на америчком плакату, на разгледници и на насловној страни књижице посвећене Косовском дану у САД 1918?
  • Како је настала статуа Св. Фрање са истим ликом, приказана на изложби у виртуелној реалности?
  • Ко је био Србин који је у Њујорку сакупљао добровољце за Солунски фронт?
  • Како је пронађено и на изложби први пут објављено 18 цртежа које је Малвина урадила путујући по Србији 1919. године?

О познатом плакату, о Малвини Хофман и пуковнику Милану Прибићевићу, Институт за историју оглашавања је направио ТВ филм, књигу, постер-стрип и ДВД са филмом и књигом.

Филм је премијерно емитован у документарном програму РТС-а, 17. фебруара 2021.

Књига је послата на поклон свим библиотекама у Србији. Као помоћно наставно средство професорима историје прослеђени су постер-стрип свим основним, а ДВД свим средњим школама.

Намера је била да се на тај начин бар делимично одужимо великој уметници која је помагала Србији пре 100 година, а у њој је, нажалост, скоро непозната.




Институт за историју оглашавања

Институт за историју оглашавања (ИИО) је основан 2012. ради истраживања и афирмације историје и развоја оглашавања и интегрисаних маркетиншких комуникација, њиховог утицаја на културу живљења и њихове промоције.

Пројектима и програмима који обухватају проучавање историјских процеса, догађаја, личности и појава, ИИО прикупља, чува, стручно обрађује и приказује јавности историјску грађу од значаја за развијања свести о улози и месту оглашавања у нашим животима.

Контакт: Владимир Чех, оснивач ИИО, е-пошта vladimir@ceh.rs


Изложбе Института за историју оглашавања:

1. ,,Од ловљеног до ловца – Тито на плакату“, у сарадњи са Музејом Југославије, у оквиру Weekend Media фестивала у Ровињу (септембар 2012)

2.У оквиру обележавања 100 година од почетка Великог рата, приређене су три изложбе у Музеју примењене уметности у Београду (под покровитељством Министарства за културу и информисање):

  • ,,Рат и плакат: 1914-1918.“ (новембар 2014 – фебруар 2015)
  • ,,Жена, рат и плакат: 1914-1918.“ (фебруар-март 2016)
  • ,,Србија, рат и плакат: 1914-1918.“ (мај-јун 2017)

3. ,,Ко је Малвина Хофман?“, гостовање америчког дела изложбе „Србија, рат и плакат“ у седам градова у Србији: Нови Сад, Суботица, Сомбор , Крагујевац, Ниш, Врање и Вршац (март-новембар 2018)

4. ,,Заједно само јачи“ у Народној скупштини Републике Србије, поводом обележавања сто година од дана када се српска застава вијорила на Белој кући (јул-август 2018)

5.,,Рат и хумор: 1914-1918.“ у Народној библиотеци Србије (новембар-децембар 2018)

6. Гостовање изложбе „Рат и хумор“ у музејима у Новом Саду (јануар-фебруар), Кикинди (фебруар, март) и Зрењанину (август-септембар) 2020. Турнеју је прекинула пандемија.